Per Avander summerar kvartalet som gick

Per Avander summerar kvartalet som gick

Här kan du lyssna på den senaste kvartalspresentationen

Högre resultat för både Serviceaffären och Bilaffären

Första kvartalet


Vårt operativa rörelseresultat för kvartalet uppgick till 382 Mkr vilket var 38 Mkr högre jämfört med föregående år. Marginalen ökade från 3,5 procent föregående år till 4,0 procent i år. Det högre operativa rörelseresultatet för kvartalet var hänförligt till både Serviceaffären och Bilaffären som redovisade resultat om 328 Mkr respektive 65 Mkr. Det högre resultatet för Serviceaffären var hänförligt till Sverige och förklaras av hög effektivitet. Det högre resultatet för Bilaffären var hänförligt till försäljning av nya bilar. Den underliggande orderingången för nya bilar var 14 procent högre jämfört med föregående år. Orderstocken för nya bilar uppgick vid kvartalets utgång till cirka 17 600 bilar vilket är en god order stock ur ett historiskt perspektiv. Nettolåneskulden i relation till EBITDA uppgick till 1,4 gånger, vilket är väl under vår målsättning om högst 2,0 gånger.

Fokus på lönsamhet och kapitalbindning

Vår Serviceaffär och Bilaffär är verksam heter som tillsammans utgör grunden i vår strategi att vara en helhetsleverantör under bilens livscykel. Genom våra finansiella mål skapar vi ett tydligt ramverk för långsiktigt värdeskapande. Serviceaffären är en stabil verksamhet som är förhållandevis opåverkad av för ändringar i omvärlden. Under första kvartalet uppgick Serviceaffärens operativa rörelseresultat till 328 Mkr. Det utgjorde 79 procent av koncernens totala resultat och var det högsta resultat som redo visats för ett första kvartal. Marginalen ökade från 12,2 procent till 12,4 procent. Efterfrågan inom Serviceaffären var stabil i samtliga verksamhetsländer och den organiska tillväxten under första kvartalet var 3 procent och avsåg främst Norge, men även verksamheterna i Sverige och Västeuropa rapporterade en positiv organisk tillväxt. 

För att uppnå vårt mål om lönsam tillväxt arbetar vi kontinuerligt med att förbättra lönsamheten i vår Serviceaffär. Vårt Business Excellence team identifierar tillsammans med verk samheten de mest effektiva processerna och implementerar dem på de anläggningar där det finns förbättringspotential. 

Bilaffären är en verksamhet som kombinerar fokus på kapitalbindning och lönsamhet. Vi har som mål att ha en hög omsättningshastighet på vårt varulager och framför allt på våra begagnade bilar. En hög omsättningshastighet bidrar till en lägre kapitalbindning och ett aktuellt och relevant lager av bilar för våra kunder. 

 

 

Orolig omvärld

Den geopolitiska oron i världen har inneburit att marknadsklimatet under kvartalet varit utmanande men trots det har vi haft en högre orderingång om 14 procent jämfört med föregående år. 

I Sverige har vi sett ett högre intresse från privatpersoner för elbilar och fram för allt nya elbilsmodeller med längre räckvidd. 

I Norge var efterfrågan på nya bilar något lägre i kvartalets början då nya skatteregler innebar höga leveranser av bilar under kvartal 4, 2025. I slutet av kvartalet var dock efterfrågan och order ingången i Norge högre än föregående år. 

I Belgien och Luxemburg var efterfrågan under kvartalet fortsatt stark. Försäljning av begagnade bilar prägla des under kvartalet av en viss försiktighet hos kunderna, framför allt relaterat till dyrare begagnade elbilar i Sverige, Belgien och Luxemburg. Vårt lager av begagnade bilar är på en god nivå.

Vi förväntar oss en fortsatt stabil efterfrågan inom Serviceaffären under det kommande kvartalet. Vi har en stabil finansiell ställning och en tydlig strategi för fortsatt tillväxt i Serviceaffären och för att skapa långsiktigt värde för våra kunder och aktieägare

Per Avander, VD och koncernchef

Läs mer om

Vår vision

Vår vision och värdegrund vägleder oss i hur vi bemöter våra kunder och kollegor

Läs mer här
Vår vision

Hållbarhet

Omtänksamhet om vår verksamhet, anställda, kunder och omvärlden.

Läs mer här
Hållbarhet

Bolagsstyrning

Hållbar, ansvarsfull och effektiv.

Läs mer här
Bolagsstyrning